گردشی در باغ انجیر
                                               


برای اجرا و درك بهتر این بخش و رسیدن به اهداف تكنیكی و تئوریك این درس ، خوبست به نكاتی كه در ادامه می آیند كاملا توجه كنید و تذكرات ذكر شده را رعایت كنید.

الف
- دراین بخش ، ادامه ی آهنگ زیبا و جاودانه مرغ سحر آورده شده است كه دو قسمت پایانی آهنگ فوق می باشد؛ ابتدا قسمتی از آهنگ را می نوازید كه در « گوشه ی دلكش » می باشد و باید كاملا به علائمی كه در سركلید ( ابتدای هر خط) آمده است توجه داشته باشید.با توجه به این نكته ؛ نت های (  si بمل ) و (  mi بكار *) و ( la كرن ) هستند.
همچنین با توجه به تغییرعلائم سركلید در بخش دوم این درس، آهنگ به « گوشه ی درآمد ماهور » رجعت می كند.(نت های تغییر كرده در قسمت قبل « دلكش »، باز به حالت اول آهنگ بر میگردند).

ب
- خوبست نت های سفید نقطه دار را با مضراب ریز اجرا كنید.و همچنین نت هایی را كه با منحنی اتصال یا اتحاد به هم متصل شده اند را نیز با مضراب ریز اجرا كنید.

پ
- ازانگشت گذاری های تعیین شده پیروی كنید.

ت
- خوبست بعد از حفظ كردن كامل هر بخش از درس ،نوازندگان سه تار جملات دارای تكرار را یك بار تك سیم و دیگر بار واخوان اجرا كنند.و نوازندگان تار جملات را با قوت و ضعف مضراب ، رنگ آمیزی كنند.

* لازم به ذكر است كه ،در نگارش علائم سركلید ترتیبی وجود دارد كه باید این ترتیب رعایت و نوشته شود .حتی اگر در بین آن ها نتی« بكار»  باشد.مانند قسمت دلكش كه نت « mi » را نوشته ایم.

                              
                                 چیدن انجیر

                                             

درس 1
- قسمت دلكش در آهنگ مرغ سحر ( به توصیه ها و نكات ذكر شده در بالا توجه كنید).درس 2
- قسمت فرود به درآمد ماهور در آهنگ مرغ سحر ( به توصیه ها و نكات ذكر شده در بالا توجه كنید).                                                   
                                                    

                                                         تالیف و تدریس
:
محسن عاقل
                                                        www.mohsenaghel.blogsky.com


 
*هر گونه كپی برداری از مطالب این وبلاگ با ذكر منبع و نام آقای محسن عاقل بلا مانع است .نوشته شده در تاریخ جمعه 13 خرداد 1390    | توسط: محسن عاقل    |    | نظرات()