گردشی در باغ انار

                                                  
 
در این بخش تمرین هایی با استفاده از نت های  (   do ،  si ،  la ، sol ) نوشته شده است ، كه به واسطه ی آن ،« انگشت گذاری و مضراب زدن به سیم دوم  و حركت در عرض دسته ی ساز » را خواهیم آموخت . 
حال توضیحاتی را می آوریم كه مطالعه و دقت در این توضیحات ، شما را در اجرای تمرین ها یاری می بخشد .

1 - نت do ای كه در این بخش می بینیم ، صدای همان نت do ای را دارد كه در آزاد سیم اول داشتیم .و در سیم دوم پشت نخ هفتم جای دارد. البته خوبست بدانیم كه این دو نت از لحاظ فركانس كه  زیر و بمی نت را باعث می شود، دقیقا یكی هستند .( كه اگر یك صدا نباشند به معنای آنست ؛ كه یا ساز كوك نیست و یا دستان ( نخ ) مورد نظر درست در جای خودش نیست ) . و البته به دلیل تفاوت ضخامت دو سیم اول و دوم ، از لحاظ رنگ صدایی با هم تفاوت دارند ( تفاوت در رنگ صدایی به این معنا است ؛ كه برای مثال : صدای ما در یك اتاق خالی از وسایل و یا در یك اتاق پر از وسایل تفاوتی در ماندگاری صدا دارند كه دلیل این تفاوت در رنگ صوتی ، مكان یا محیطی است كه صدا در آن ایجاد شده و البته صدا از حیث زیر و بمی تغییری نمی كند ). و برای اینكه بدانیم كدام نت ، مورد نظر برای اجرا در آهنگ یا تمرین است ، باید به انگشت گذاری تعیین شده برای آن توجه كنیم . اگر در سیم دوم  بخواهیم ، زیر شماره ی انگشتان ( 0 برای دست باز ، 1 برای انگشت اشاره ، 2 برای انگشت میانی ، 3 برای انگشت انگشتری ، 4 برای انگشت كوچك ) علامتی به شكل هلال ، می گذاریم .  

2 - باز یادآور می شویم ؛ برای اجرای دو نت مشابه در یك تمرین یا آهنگ ، همواره از آخرین انگشت گذاری تعیین شده برای آن نت پیروی كنید. یعنی اگر برای مثال ؛ چند نت do داریم، برای اولین نت ، هر شماره ی انگشتی كه تعییین شد ، برای بقیه do های دیگر نیز همان است ، مگر وقتی كه بخواهیم آن نت دیگر را ، با انگشت دیگری اجرا كنیم كه در آن صورت ، شماره انگشت جدیدی را تعیین می كنیم .و باز به قوت خود می ماند تا وقتی خلاف آن بیاید. 

3 - دائما فیگور ( حالت ) دست های چپ و راست خود را كنترل كنید.

4 - در انتهای این بخش ، چند جمله ی ابتدای آهنگ جاودانه و زیبای « مرغ سحر »  اثر شادروان  مرتضی نی داود  كه بر روی كلام و شعر پر مغز شادروان زنده یاد  ملك الشعرا بهار  تصنیف شده است را می آوریم . هنرمندان زیادی بارها و بارها به اجرای این آهنگ زیبا پرداخته اند . كه شنیدن این آهنگ خاطره ساز و ماندگار را با تنظیم و مقدمه ی تحسین برانگیز و تاثیر گذار  استاد كیوان ساكت در آلبومی به نام دیدار شرق و غرب توصیه می كنم .


                                                         چیدن انار                      
 
                                  
 
درس 1 - با مضراب راست تك سیم و راست واخوان اجرا كنید . ( دقت كنید كه برای ضربه ی راست واخوان ، مضراب ابتدا به سیم دوم و در ادامه به سیم های بالاتر برخورد كند و به هیچ وجه به سیم اول برخورد نكند).


درس 2 - این درس را ابتدا نت خوانی  و وزن خوانی كنید . و به دلخواه ، با مضراب های راست تك سیم و راست واخوان اجرا كنید. خوبست درس را از بر ( حفظ ) اجرا كنید.

درس 3 - به انگشت گذاری تعیین شده توجه كنید . با مضراب راست تك سیم احرا كنید. نوك انگشتان را به قوت در پرده ها فرو ببرید.

درس 4 - نت های دو به دو روبروی هم را زلال و شفاف و منظم اجرا كنید.این تمرین برای تسلط به دوسیم و شروع حركت های عرضی بسیار مفید است .با مضراب راست تك سیم اجرا كنید.

درس 5 - یك تمرین بسیار مفید و كابردی در حركت های عرضی است. ابتدا با راست تك سیم اجرا كنید و سپس با یك نت راست و یك نت چپ اجرا كنید. 

درس 6 - تمرینی بسیارمفید و كاربردی است و ( البته كمی دشوار) .انگشتان را با قوت در پرده ها فرو ببرید و با مضراب راست اجرا كنید .این درس را از بر اجرا كنید.

در اینجا قسمت اول از آهنگ مرغ سحر را همراه با شعر آن می آوریم. تا هنرجو رابطه بین نت ها و كلام را بهتر درك كند. این درس را جداگانه وزن خوانی كنید و حتما به حالت های اجرائی مدرس خود در كلاس و درس ضبط شده ی آن خوب گوش كنید .تا بتوانید  آن را به راحتی و البته ساده  اجرا كنید. در این درس نت های سفید نقطه دار و با كشش های بلند تر را با مضراب ریز پر كنید.
 
 
 
                                                                                  تالیف و تدریس محسن عاقل
                                                                                   
www.mohsenaghel.blogsky.com 
 
 
* مطالب این بخش برگرفته از  وبلاگ www.mohsenaghel.blogsky.com نوشته آقای محسن عاقل می باشد.
هر گونه كپی برداری از مطالب این وبلاگ با ذكر منبع و نام آقای محسن عاقل بلا مانع است .

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 اردیبهشت 1390    | توسط: محسن عاقل    |    | نظرات()