گردشی در باغ هلو
                         

هنرجویان عزیز ؛ در باغ هلو شما با تمامی نت های گام ماهور do تا آخر دسته ی ساز ، در سیم اول و هم در سیم دوم آشنا می شوید .

نت های جدید در این بخش :


در سیم اول
:  re = پشت نخ 21  /  mi = پشت نخ 24  fa  =  پشت نخ 25  /  sol =  پشت نخ 27
در سیم دومla = پشت نخ 21  /    si = پشت نخ 24  /  do  = پشت نخ 25  /   re  = پشت نخ 27
 
 ضمن اینكه شما تاكنون تا نت (re پشت نخ 21 در سیم اول ) و نت ( sol پشت نخ 18در سیم دوم ) را شناخته اید و البته بعلاوه ی آن ، نت های ربع پرده و نیم پرده ای* را نیز شناخته و اجرا كرده اید.

- درس اول تمرینی برای افزایش مهارت انگشت گذاری و شناخت نت های ساز می باشد و شما تكنیكی را در دست چپ می آموزید كه به شناخت و ورزیدگی فیگور دست چپ ، در هنگام پرش در طول دسته ی ساز  و برای اجرای نت های دور از هم می انجامد.

- درس دوم بخش ابتدای آهنگ زیبا و دلنشین «  اله ی ناز »  اثر شادروان اكبر محسنی كه با صدای شادروان زنده یاد استاد بنان جاودان شد ، را اجرا می كنید.
این آهنگ را كه در مایه دشتی ساخته شده است ، ما در اینجا در دشتی mi  آورده ایم تا نت های آن با آنچه تا كنون شناخته اید نزدیك باشد. البته شما پیش تر در باغ پرتقال « درس 2 » با مایه دشتی آشنا شده اید ، اما آن درس در دشتی la بود كه هنرجو های مشتاق می توانند این تفاوت و شباهت و رابطه ها را در مایه ها از استاد یا معلم خود بخواهند. ولی من پیشنهاد میكنم فعلا تمركز خود را فعلا بیشتر بر تكنیك بگذارید.

- درس سوم نیز در ادامه تمرین پرش اكتاو می باشد كه  در آن باید به شماره ی انگشتان و مضراب و اجرای سالم نت ها كاملا توجه كنید.

- درس چهارم نیز بخشی دیگر آهنگ اله ی ناز است كه خوبست به اجرای آموزشی استاد یا معلم خود خوب گوش كنید و سعی كنید با تنوع دادن به قدرت مضراب درس را با حالت و زینت اجرا كنید.

نكته :

« یك »  نخ قبل از هر نخ نت اصلی در روی دسته ی ساز « كرن » آن نت می شود 
« دو »  نخ قبل از هر نخ نت اصلی در روی دسته ی ساز « بمل » آن نت می شود .*
باید بدانید كه نت های do و fa از این قائده مستثنی هستند و« كرن » برای آن ها بسته نمی شود و« بمل » آن ها هم در واقع نت اصلی قبل از آن ها می شود؛ یعنی نت « do بمل همان نت si » می شود و نت « fa بمل هم همان نت mi » است .

توجه كنید كه ؛ در بین نت های  sol ( نخ 11 در سیم اول ) و fa ( نخ 7 در سیم اول ) ، علاوه بر sol كرن ( نخ 10 سیم اول ) و sol بمل ( نخ 9  سیم اول ) ، نخ دیگری هم می بندیم كه به آن fa سری ( نخ 8  سیم اول ) می گوییم كه كاربرد بسیار زیادی دارد و ما هم در بخش دوم آهنگ «  اله ی ناز »  آن را آورده ایم.

نكته ی دیگر اینكه ؛ در قسمت آخر دسته ی ساز ، و بین نت های sol و fa بعلت نزدیكی نخ ها به هم ، فقط sol بمل را می بندند و sol كرن بسته نمی شود.


 

                                                              چیدن هلو
                                              

درس 1 -  در این درس یك بار تمام درس را با « مضراب راست » و بار دیگر با « مضراب ریز » اجرا كنید. ضمن رعایت دقیق انگشت گذاری های تعیین شده ، نت ها را شفاف و خوش صدا اجرا كنید و در نهایت با رعایت نكات فوق ، هر چه سریع تر بنوازید بهتر است .( این درس برای شناخت نت های دسته ی ساز و افزایش مهارت اجرایی دست چپ بسیار مفید است و آن را در لیست تمرین های روزانه ی خود قرار دهید ).
درس 2 - در اجرای این درس ، نت های گرد را با مضراب ریز اجرا كنید و به نت si كرن توجه داشته باشید.
برای نوازندگان سه تار دقت شود ، هنگامی كه در این درس نت های سیم دوم را اجرا می كنند ، حتما مضراب تك سیم بنوازند. ( ما در این درس بخشی را ابتدا در سرپنجه آورده ایم و مجدد آن را به عنوان جواب و به منظور شناخت نت های آخر دسته ، در اكتاو بالاتر هم نوشته ایم كه از از لحاظ زیبایی نیز خالی از لطف نیست.)
درس 3 -  این تمرین برای شناخت نت ها در طول دسته ی ساز و مهارت انگشت گذاری و تقویت مضراب ریز بسیار مفید است. ( نت ها را سالم اجرا كنید و ریتم و شماره انگشتان كاملا رعایت كنید )

این تمرین برگرفته از درس های تالیف استاد كیوان ساكت است .
                                
                                            تالیف و تدریس
:
محسن عاقل
                                             www.mohsenaghel.blogsky.com

 

                                                        پایان

                                                  « دوره مقدماتی »


*هر گونه كپی برداری از مطالب این وبلاگ با ذكر منبع و نام آقای محسن عاقل بلا مانع است .


نوشته شده در تاریخ شنبه 11 تیر 1390    | توسط: محسن عاقل    |    | نظرات()