گردشی در باغ آلبالو
                                           

در این بخش به یكی از كاربردی ترین و زیباترین مضراب های زینتی در سه تار و تار می پردازیم.
مضراب « دراب » كه از سه ضربه ساخته می شود و البته كاملا دقت كنید كه ، این سه ضربه باید بسیار سریع و نزدیك به هم اجرا شوند و بطوریكه هر سه ضربه تنها برابر با زمان اجرای یك تك مضراب باشند و در مضراب دراب حتما باید ضربه ی سوم از دو ضربه ی قبل از خود قوی تر اجرا شود.

مضراب دراب

الفدراب ساده » كه از سه ضربه با ترتیب راست چپ راست شكل می گیرد واین سه ضربه روی یك نت اجرا و پیاده می شوند.( سه ضربه بسیار سریع و ضربه سوم كه راست است باید قوی تر اجرا شود).

بدراب شكسته » كه از سه ضربه با ترتیب راست چپ راست شكل می گیرد ولی این سه ضربه فقط روی یك نت اجرا نمی شوند بلكه میتوانند هر یك از سه ضربه روی یك نت باشند ( یعنی سه ضربه و سه نت ) و یا دو تا ضربه اول روی نت اول و ضربه ی سوم كه قویتر است روی نت دیگر اجرا شوند. و یا اینكه ضربه اول روی نت اولی و دو ضربه ی دیگر روی نت دومی اجرا شوند.

پدراب معكوس » كه از سه ضربه با ترتیب چپ راست چپ ساخته می شود و معمولا هر سه ضربه فقط روی یك نت اجرا می شوند. توضیح اینكه معمولا این نوع دراب بعد از یك ضربه ی راست كه روی نت دیگری اجرا شده است ، روی نت دیگر اجرا می شود و حالتی ایجاد می كند كه به نظر می رسد كه در ادامه و زینتی برای نت راست اجرا شده ی اولی بوده است. كه اگر به موقع و در جای درستی اجرا شود بسیار حالت زیبایی دارد.

توجه : اجرای تمرین های 2،3،4 از باغ انگور ( نت های سیاه دراب و نت های سفید ریز ) ، تمرین های 2،3،4 از باغ انار ، تمرینهای 1،2،3 از باغ زردآلو و تمرین های 1،2،3 از باغ گیلاس را میتوانید با مضراب دراب ساده اجرا كنید كه بسیار مفید است و باعث می شود تا درسهای قبلی نیز مرور شوند.

در توضیح درس دوم این بخش، كه به مقدمه آهنگ سرای امید پرداخته ایم لازم است دقت شود كه ، نت هایی كه با زینت دراب مشخص شده اند را باید با حفظ زمان نت آن اجرا كنید و البته باید بدانید كه می توانید بعد از اجرای الگوی تعیین شده ، با سلیقه ی خود نیز نت های دیگری را با مضراب دراب زینت دهید.

                                                           چیدن آلبالو 

                                       


درس 1 - با حفظ زمان هر نت مضراب دراب را اجرا كنید.(فراموش نكنید كه ضربه ی آخر در دراب قویتر اجرا شود)

درس 2 - در این درس با نت هایی روبرو هستید كه قبلا آنها را شناخته و اجرا كرده اید. بنابراین این درس را با دقت وزن خوانی كرده و حتما ابتدا آن را ساده و بدون دراب اجرا كنید و سپس زینت دراب را به آن اضافه كنید. ( توصیه می شود این درس كه دارای جملات قرینه و تكرار شده ای است را حفظ كرده و اجرا كنید.)

                                                    


                                                         تالیف و تدریس : محسن عاقل
                                                        www.mohsenaghel.blogsky.com*هر گونه كپی برداری از مطالب این وبلاگ با ذكر منبع و نام آقای محسن عاقل بلا مانع است .نوشته شده در تاریخ جمعه 27 خرداد 1390    | توسط: محسن عاقل    |    | نظرات()